Depilacja laserowa

DEPILACJA LASEROWA – częste pytania i odpowiedzi

Ile zabiegów muszę wykonać, aby pozbyć się owłosienia na zawsze?

Aby pozbyć się niechcianego owłosienia należy wykonać około czterech-sześciu zabiegów. Ostateczna liczba zabiegów jest zależna od oczekiwań pacjenta oraz od skłonności do występowania nadmiernego owłosienia szczególnie u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi. Zabieg powtórzony czterokrotnie pozwala na znaczną redukcję ilości włosków, ich osłabienie i spowolnienie wzrostu, a często wyeliminowanie ich całkowite. Konieczność powtarzania zabiegów wiąże się z cyklem wzrostu włosa. Nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Wyróżniamy trzy fazy wzrostu włosa: anagen, katagen, telogen. Celem depilacji jest naświetlenie i przez to usunięcie tych włosów, które są w fazie aktywnego wzrostu czyli w fazie zwanej anagen.

Po jakim czasie należy zgłosić się na kolejny zabieg?

Kosmetolog wykonując pierwszy zabieg umawia się na konkretną datę kolejnego zabiegu. Data kolejnego zabiegu jest również ściśle powiązana z fazami wzrostu włosa, w związku z tym kolejny zabieg należy wykonać średnio w odstępie 5-10 tygodni, w zależności od depilowanej części ciała.

Czy depilacja laserowa jest bolesnym zabiegiem?

Stopień odczuwania bólu podczas zabiegu jest uzależniony od progu indywidualnej wrażliwości na ból. W momencie „strzału” lasera odczuwa się delikatne ukłucia bądź pieczenie. Charakter tych odczuć w dużej mierze zależy od  wrażliwości skóry, od lokalizacji owłosienia oraz koloru i grubości włosów.  W przypadku wysokiej wrażliwości na ból można zastosować 2 godziny przed zabiegiem maść znieczulającą, którą można zakupić w Instytucie Kenaz.  W laserze LightSheer zastosowano końcówkę szafirową, która po przyłożeniu do skóry schładza ją, co również działa znieczulająco.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Depilacja tą metodą jest bezinwazyjna. Stosuje się ją od prawie 20 lat w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Nie zanotowano żadnych niebezpiecznych efektów ubocznych depilacji laserowej. W Instytucie Kenaz wykonujemy wywiad medyczny, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Jak długo trwa zabieg?

Czas trwania zabiegu zależy od wielkości depilowanej powierzchni oraz stopnia owłosienia pacjenta. Zabiegi na nogach bądź plecach będą bardziej pracochłonne, natomiast te na twarzy mogą zająć nawet  kilka minut.

Czy po zabiegu mogą wystąpić komplikacje?

Aby zapobiec jakimkolwiek komplikacjom należy przed zabiegiem  poddać się konsultacji medycznej. Podczas wywiadu należy  odpowiedzieć na wszystkie zawarte w ankiecie pytania. Najczęściej po zabiegu występuje niewielkie zaczerwienienie skóry, tzw. zapalenie okołomieszkowe, które szybko mija. Kosmetolog zaleci odpowiednie preparaty, które złagodzą nieprzyjemne objawy w przypadku ich wystąpienia.

Czy każdy może się poddać zabiegowi depilacji laserowej?

Wszystko zależy od koloru włosa i skóry. Włosy, które nie są podatne na depilację laserową to włosy w kolorze jasny blond, siwy oraz rudy. O skuteczności depilacji decyduje ilość melaniny we włosie. Im mniej melaniny we włosie, czyli im włos jest jaśniejszy, tym trudniej go usunąć. Im więcej melaniny jest w skórze, czyli im ciemniejsza jest skóra, tym depilacja jest  trudniejsza. Dlatego też bardzo ważne jest aby nie opalać skóry przez cały okres depilacji.

Światło lasera jest wychwycone przez barwnik włosa (melaninę). Powoduje to podgrzanie struktury włosa do temperatury 70ºC i w efekcie jego spalenie oraz zniszczenie mieszka wraz z brodawką.

Co oznacza brak redukcji owłosienia po zabiegach?

Może to oznaczać, że  w organizmie występuje czynnik stymulujący pojawianie się nowych mieszków włosowych. Występuje to przed wszystkim u osób z zaburzeniami hormonalnymi.

Czy pacjentki z hirsutyzmem mogą wykonywać zabiegi depilacji laserowej?

Jak najbardziej mogą. Bardzo ważną rzeczą jest jednoczesne regulowanie zaburzeń przez leczenie u endokrynologa lub ginekologa. Pacjentki z hirsutyzmem muszą liczyć się z koniecznością wykonania u nich czasami większej liczby zabiegów lub powtórzenia ich w przyszłości.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Najważniejsze zalecenia dotyczą zakazu opalania skóry i usuwania włosów mechanicznie na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem. Dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy. W dniu zabiegu skóry nie należy niczym smarować.

Dlaczego skóra nie powinna być opalona?

W trakcie opalania wytwarzana jest w naskórku melanina. Pamiętajmy, że laser działa na melaninę, ale ważne jest, by była to melanina włosów. Jeśli po drodze  światła lasera pojawi się ten barwnik wcześniej – w naskórku  to znaczna część energii zostanie pochłonięta przez melaninę naskórka, co będzie mało skuteczne i może spowodować oparzenie skóry.

Dlaczego należy zgolić włosy przed zabiegiem?

W trakcie zabiegu wystające ponad powierzchnię skóry włosy będą ulegały spaleniu, co może prowadzić do oparzeń naskórka i dyskomfortu pacjenta. Taki zabieg będzie mniej skuteczny, ponieważ część energii emitowanej z lasera rozproszy się na odrośniętym fragmencie włosa, a nie na tym, który jest w skórze.

Jak wygląda skóra po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu na skórze widoczny jest rumień, zaczerwienienie, obrzęk okołomieszkowy,  który  ustępuje po kilku godzinach po zabiegu. Jest to reakcja prawidłowa.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Najważniejszym zaleceniem jest zakaz opalania skóry przez  minimum 4 tygodnie, aby nie doszło do przebarwień. Skóre należy traktować bardzo delikatnie. Po zabiegu nie powinno się używać do pielęgnacji preparatów na bazie alkoholu  i nie korzystać z basenów, w których znajduje się chlorowana woda.

Czy po zabiegu można wykonać makijaż?

Bezpośrednio po zabiegu lepiej zrezygnować z wykonania makijażu. Nie należy podrażniać naskórka.  Makijaż można wykonać następnego dnia, chyba że wystąpią powikłania.

Czy depilacja laserowa usuwa włosy na zawsze?

Skuteczność zabiegów depilacji laserowej ocenia się na około 90%. Po pełnym cyklu zabiegów mogą zostać nieliczne włosy, które są jasne, delikatne i niewidoczne. Zabiegi mogą być mniej skuteczne jeśli usuwamy włosy mające mało melaniny- jasne lub gdy skóra pacjenta jest opalona. Należy pamiętać o tym, że na twarzy u kobiet mogą w przyszłości rozwinąć się nowe włosy. Jest to zależne od hormonów, a także czynników genetycznych.

Czy nastolatki mogą poddać się zabiegom depilacji laserowej?

Depilacje laserową można wykonywać prawie w każdym wieku, ale u osób w wieku dojrzewania jeszcze formują się cebulki włosa, więc stan owłosienia u nich może się zmieniać. Ciężko jest w takiej sytuacji przewidzieć skuteczność zabiegów. Możliwe, że w przyszłości będzie potrzeba powtórzenia serii zabiegów.

Czy wrastanie włosów jest przeciwwskazaniem do zabiegu depilacji laserowej?

Absolutnie nie. Zabiegi depilacji laserowej są wręcz zalecane u takich osób. Zlikwidowanie przyczyny, czyli nieprawidłowo rosnących włosów jest sposobem na poprawę stanu skóry.

Wskazania do zabiegu depilacji laserowej

  • u osób ze skłonnościami do wrastania włosów,
  • w celach kosmetycznych, w przypadku chęci pozbycia się zbędnego, niechcianego i nieestetycznego owłosienia,
  • u pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak hirsutyzm, hipertrychoza,
  • u osób ze zmianami naczyniowymi na nogach,
  • u pacjentów z wrażliwą skóra, u których pojawia się odczyn zapalny na skórze (zaczerwienienie, zapalenie mieszków) po goleniu, woskowaniu bądź innych metodach depilacji,
  • zabiegi można wykonywać u mężczyzn w przypadku nadwrażliwości skóry po goleniu.

Efekty zabiegu

Po zabiegu depilacji laserowej wypadną wszystkie włosy, ponieważ zostały one spalone. Włosy usunięte na stałe, to te, w których zniszczono komórki macierzy. Zazwyczaj jest to 30-50% włosów, jednakże procent zależy od miejsca depilacji. Następny zabieg powinien być wykonany w takim odstępie czasu, aby włosy nie usunięte znalazły się w kolejnej fazie anagenu. Dlatego też konieczne jest wykonanie serii 4-6 zabiegów w odstępach 5-10 tygodni. Po zakończonej serii zabiegów zniszczeniu ulegnie około 90% włosów. Ten niewielki pozostały procent to włosy jaśniejsze, delikatniejsze i niewidoczne.